Żeliwo. Odlewnictwo artystyczne w dawnych Gliwicach (1796–1945). Najnowsza publikacja Muzeum w Gliwicach

Żeliwo. Odlewnictwo artystyczne  w dawnych Gliwicach (1796–1945). Najnowsza publikacja Muzeum w Gliwicach

W historii sztuki i rzemiosła artystycznego dwóch minionych stuleci, wśród znawców i kolekcjonerów, Gliwice kojarzą się jednoznacznie z odlewnictwem artystycznym.  To tu w listopadzie 1796 roku, w Królewskiej Odlewni Żelaza, uruchomiono jeden z pierwszych na kontynencie europejskim wielkich pieców opalanych koksem, co zapoczątkowało erę industrializacji Górnego Śląska i otworzyło nowy rozdział w historii naszego miasta, które wkrótce zasłynęło z „żeliwnych odlewarni swoich” i kunsztu odlewników. Najnowsza publikacja Muzeum w Gliwicach – Żeliwo. Odlewnictwo artystyczne  w dawnych Gliwicach (1796–1945). Wystawa ze zbiorów Muzeum w Gliwicach – przybliży nie tylko unikatową w skali europejskiej produkcję Królewskiej Odlewni Żelaza, ale też rolę, jaką w realizacji dawnego marzenia o Śląsku jako pruskiej Anglii odegrało żeliwo.  20 października zapraszamy do Willi Caro na spotkanie z autorką książki – Anną Kwiecień oraz autorami zawartych w publikacji aneksów.

W XIX wieku huty w Gliwicach, Sayn i Berlinie należały do najsłynniejszych w Europie. Artystyczne odlewy żeliwne oraz mniej liczne wykonane w brązie stanowiły jedną z dziedzin produkcji huty gliwickiej. Odlewy te, projektowane przez słynnych rzeźbiarzy – takich jak August Kiss czy Theodor Kalide oraz znakomitych modelarzy, cieszyły się uznaniem i były eksportowane do wielu krajów.

Publikacja Żeliwo. Odlewnictwo artystyczne  w dawnych Gliwicach (1796–1945)… jest komentarzem do wystawy stałej Słusznie słyną dziś Gliwice…, znajdującej się w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego, gdzie eksponowane są bogate zbiory Muzeum w Gliwicach. Wydawnictwo prezentuje unikatowe na skalę europejską obiekty żeliwne – ze szczególnym uwzględnieniem galanterii żeliwnej – niewielkich, dekoracyjnych przedmiotów, takich jak przyciski do papieru, stojaki na zegarki, świeczniki, plakiety, medaliony – jak również biżuterii żeliwnej – z produkcji których słynęła Królewska Odlewnia Żelaza. W książce znajdziemy również bogaty materiał ikonograficzny oraz specjalistyczne komentarze – w formie aneksów, m.in. na temat historii odlewnictwa artystycznego w Gliwicach, rozwoju przemysłu w XIX wieku, rewolucyjnej roli żeliwa, ale również historii samego regionu i miasta, co piękno żeliwnych odlewów pozwoli wpisać w horyzont epoki i ująć w szerokim kontekście politycznym, społecznym i ideowym.

- Jestem historykiem sztuki i muzealnikiem, więc aby zapewnić tak różnorodne spojrzenie na temat dawnego odlewnictwa gliwickiego, poprosiłam dodatkowo o współpracę specjalistów z różnych dziedzin nauki – odlewników, metaloznawców, historyków oraz innych historyków sztuki i architektury. Wynikiem tej współpracy są krótkie, zróżnicowane tematycznie aneksy, zamieszczone w książce.  Dodatkowo, dzięki współpracy z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu po raz pierwszy opublikowano w tak dużej ilości bogaty materiał archiwalny w postaci reprodukcji dziewiętnastowiecznych planów i rysunków odlewni gliwickiej, co wzbudzi zapewne entuzjazm miłośników historii przemysłu na Śląsku, zainteresowanych zagadnieniami technicznymi. Książka jest opracowaniem dwujęzycznym – wszystkie teksty, podpisy, aneksy zostały przetłumaczone na język angielski, co być może sprawi, że zostanie zauważona nie tylko na Śląsku i w Polsce, ale także poza granicami kraju. Mamy nadzieję, że przyczyni się   do promocji Gliwic jako współczesnego, nowoczesnego miasta, którego tożsamość została wzmocniona  przez tradycję,  pamięć o historii przemysłu gliwickiego, zwłaszcza  jego dwóch wiodących gałęzi – hutnictwa i górnictwa, przywoływaną poprzez  zachowane zabytki kultury materialnej, jakimi są między innymi gliwickie odlewy artystyczne – mówi Anna Kwiecień.

 

20 października 2017, Willa Caro, godz. 17.00
Żeliwo. Odlewnictwo artystyczne w dawnych Gliwicach (1796–1945)
Promocja najnowszej publikacji Muzeum w Gliwicach
Rozmowa z autorką publikacji – Anną Kwiecień  i autorami zawartych w książce aneksów.
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
Organizator: Muzeum w Gliwicach

 

Muzeum w Gliwicach

ul. Dolnych Wałów 8a

44-100 Gliwice

www.muzeum.gliwice.pl

kontakt dla mediów: specjalista ds. promocji Ewa Chudyba, tel. 32 230 73 66,  kom. 783 560 005

upowszechnianie@muzeum.gliwice.pl 

 

 

Organizatorem Muzeum w Gliwicach jest Miasto Gliwice

Copyrights: Politechnika Śląska | Projekt i realizacja: Medium
Człowiek-najlepsza inwestycja! Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.